Банк Фенікс

Вікторія Руденко, керівниця проєкту «25 провідних банків України»

 

Ми раді вітати читачів чергового, вже дванадцятого, щорічного дослідження «25 провідних банків України». Цього року наш випуск знову побачив світ у нетрадиційний для себе час — напередодні різдвяно-новорічних свят. Чому так? Бо грудень — місяць, коли ми підбиваємо підсумки, тож пропонуємо разом подивитися, як за рік змінився ландшафт банківського ринку

На банківському ринку 2023 рік виявився доволі насиченим. Коли перший шок війни пройшов, учасники ринку почали поступово відновлювати свою активність. Першими були державні банки, за ними — приватні банки з українським капіталом, деяким із них вдалося у 2023 році суттєво покращити свої позиції. Найбільш повільними виявилися «дочки» іноземних банківських груп: більшість із них досі не відновила активні операції в повному обсязі. 

Проте конкуренція між банками, навіть в умовах повномасштабної війни росії проти України, яка триває вже майже два роки, постійно зростала. У результаті аналітична група ухвалила рішення повернутися до публікації десяток переможців у продуктових рейтингах. Зростання конкуренції змушує банки знаходити інноваційні рішення та створювати привабливі продукти. Тому розповісти хочеться про всіх. 

П’ятірки традиційно залишилися в номінаціях «Корпоративний банкір», «Роздрібний банкір», «Фінансовий директор», «Операційний директор», а також у номінаціях «Автокредити» та «Іпотека». Ці роздрібні сегменти відновлюються повільніше через обмежений попит із боку населення, тому кількість активних гравців невелика. 

Минулорічний рейтинг «25 провідних банків України під час війни» побачив світ наприкінці 2022 року, тому ми знову змінили базу дослідження, щоб зберегти наступність продукту. Цьогоріч ми оцінювали роботу банків із 1 вересня 2022 року до 1 серпня 2023-го (щомісячні дані Національного банку, квартальна і річна звітність банків, а також їхня внутрішня інформація, ексклюзивно надана кредитними установами організатору дослідження — «­Фінансовому клубу»).

Традиційно початкові дані збиралися шляхом анкетування: в анкетах ми запитували в банків інформацію за більш ніж 100 показниками їхньої роботи. Окрім підсумкового рейтингу «25 провідних банків України», аналітична група підготувала 16 тематичних рейтингів, у кожному з яких враховувалося від 10 до 20 показників. Уже традиційно досліджувані банки оцінювалися за основними напрямами діяльності: обслуговуванням юридичних і фізичних осіб, операціями з кредитними картками, різними видами кредитування фізосіб і корпоративних клієнтів, цифровими технологіями, продуктами і сервісами, які надаються, тощо.

Від номінації «Допомога ЗСУ» цього року ми відмовилися. Але не тому, що банки стали менше допомагати. Навпаки, їхня допомога стала настільки різноманітною, що порахувати обсяги, уніфікувати внески та порівняти їх неможливо. 

Ключовим нововведенням цього року стала зміна системи голосування членами експертної ради: за рішенням аналітичної групи рейтингу члени експертної ради, до якої ми традиційно запрошуємо представників найбільших банків та банків — лідерів в окремих сегментах, голосували за переможців у кожній з номінацій. Результати голосування враховувалися під час формування таблиць переможців. 

Ця зміна дала нам змогу врахувати не лише кількісні показники діяльності банків, як ми традиційно це робимо, але й якісні. Зазвичай ми порівнювали дані, які можна порахувати (наприклад, динаміку активів чи пасивів) або порівняти (відсоткові ставки, строки кредитування тощо). Але майже в кожного банку є «родзинка», яка відрізняє його від інших. І далеко не завжди її можна об’єктивно оцінити в балах. Зміна системи голосування дала змогу банкам, які не займають великої частки ринку, але надають послуги високої якості з високим рівнем сервісу, на рівних конкурувати з провідними гравцями і посісти вищі позиції в загальному та продуктових рейтингах.

У підсумку ми маємо зміни в десятках лідерів більшості номінацій: вони є логічним продовженням перерозподілу сил у банківській системі. Ба більше, змінилася і трійка лідерів загального рейтингу. 

Ми сподіваємося, що банки зроблять виснов­ки і врахують їх у своїх планах на наступний 2024 рік. А він для банківської системи буде доволі насиченим. Під час підготовки рейтингу до друку Верховна Рада підвищила розмір податку на прибуток банків із 18%. Уже за підсумками 2023 року банкам доведеться сплатити 50% податку на прибуток! І це при тому, що у січні — вересні банки отримали 109,9 млрд грн чистого прибутку, порівняно із 7,4 млрд грн за аналогічний період 2022 року. З 2024 року базова ставка податку на прибуток для банків становитиме 25%.

Також банкам доведеться вирішувати питання інклюзивного обслуговування та шукати шляхи, як втримати клієнтів, які з лютого 2022 року перебувають за кордоном, і як повністю віддалено надавати їм весь спектр продуктів та послуг.

Аналітична група вкотре звертає увагу: наше дослідження не є рейтингом надійності або стабільності банків. Під час війни ніхто не гарантує, що завтра ситуація буде такою самою, як сьогодні. Проте дослідження дає великий обсяг інформації про продукти та послуги, які надаються українськими банками.

Бажаємо вам приємного читання! До зустрічі наступного, сподіваємося, вже мирного року в черговому дослідженні «25 провідних банків України».