Жага сонця
«Бізнес активно готується до зими, оформлюючи кредити на придбання та встановлення сонячних електростанцій»
розповідає Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління банку «Глобус»
— Малий та середній бізнес очікував цьогоріч на зменшення ставок, послаблення вимог до кредитування і збільшення кредитних лімітів. Чи справдилися його очікування?
— Для малого та середнього бізнесу 2024-й дійсно став роком прориву — багато банків досить активно взялися до справи, долучившись до державних програм і фактично поновивши власні програми кредитування. Від початку року банківські кредитні портфелі МСБ збільшилися на 40%. Зараз на ринку превалює державна програма «5–7–9%», яка дає змогу підприємцям отримати кредит із пониженою ставкою. В нашому банку частка кредитів за цією програмою становить близько 60%. Попри війну та проблеми з енергопостачанням попит на кредити для МСБ дедалі зростає. Такий позитивний рух можна пов’язати насамперед зі зниженням кредитних ставок, які в середньому зменшились на 3,5 в.п.
— Чи виконає «Глобус» річний план зі зростання кредитного портфеля?
— Війна триває, невизначеність залишається, але бізнес прагне розвиватися. Можна сказати, що це питома потреба, інстинкт підприємців. Ми планували, що в сегменті кредитування МСБ наш портфель збільшиться на 20%, однак змогли збільшити його вже на 80% із початку року. Тому наші плани вже давно перевиконані. Наразі очікуємо, що за підсумками року ми портфель подвоїмо. Ще торік ми видавали кредитів на суму до 30 млн грн на місяць. Зараз ми щомісяця надаємо по 100 млн грн позик. Це переважно невеликі цільові кредити на придбання автотранспорту, технічних засобів та професійного обладнання на суму в середньому 1,8 млн грн. Водночас наш новий портфель дуже якісний, за ним взагалі немає прострочення — 0% NPL із початку війни.
— Які галузі економіки ви кредитуєте і на які цілі бізнес бере кредити?
— У структурі нашого портфеля перше місце посідає будівельна галузь — 22% нових кредитів. Такий результат є красномовним, адже ми чи не єдиний комерційний банк, який бере активну участь у роботі Конфедерації будівельників України. Для нас співпраця з девелоперами, будівельними компаніями є одним із пріоритетів. За будівельною галуззю слідом ідуть логістичні та транспортні підприємства — це ще 20% кредитів, торгівля — теж 20%, а агрокомпанії, що беруть кредити на придбання техніки, — 12%.
Ми не женемося за великими позичальниками. Переважно видаємо кредити на невеликі суми — до 5 млн грн, а строки кредитування становлять у середньому 3–5 років. Це дає нам змогу збільшувати оборотність фінансів, а також суттєво розширювати коло наших клієнтів. Крім того, ми спеціалізуємося на наданні партнерських кредитів, розробляючи нові кредитні програми з виробниками, постачальниками, продавцями необхідного для бізнесу устаткування, транспорту.
— Чи відчули ви зростання попиту бізнесу на кредитування енергонезалежності?
— Бізнес активно готується до зими, оформлюючи кредити на придбання та встановлення сонячних електростанцій (СЕС). До середини осені ми видали вже 29 невеликих бізнес-позик на СЕС сумарно на 35 млн грн. І що важливо, схвальне рішення про надання кредиту отримують понад 80% заявок! Чому попит на енергокредити зростатиме? Відповідь доволі проста: підприємці зацікавлені в можливості досягти повної енергонезалежності.
— Наскільки програма «5–7–9%» зберігає актуальність для клієнтів?
— За даними НБУ, на початку осені середньоринкова ставка за кредитами для МСБ становила 17,7%. А за програмою «5–7–9%» інвестиційні кредити видаються під 7–9% річних. Звісно, це досить вагома різниця, тому клієнти зацікавлені отримати кредит саме в рамках пільгової програми. За весь час її дії ми видали більш ніж 700 інвестиційних кредитів, наразі частка нових кредитів за програмою становить понад 60%. У нашому портфелі МСБ кредити «5–7–9%» займають 54%, отже, як бачимо, попит на кредити за державною програмою доволі високий. Крім того, в нас багато партнерських кредитних програм, суть яких полягає в компенсації частини відсотків. Основні наші партнери — це Skoda, Eurocar, Hyundai, «Укравто».
— Чи мають попит регіональні програми підтримки бізнесу?
— Звісно, попит є. Близько 7% наших клієнтів отримують компенсацію від місцевих органів влади, насамперед від міськдержадміністрацій Києва, Львова, Рівного, Білої Церкви, а також облдержадміністрацій Київської та Львівської областей. Це вигідно як клієнтам, тому що вони отримують нижчу ставку, так і банку, бо ми можемо запропонувати клієнтам кращі кредитні умови.
— Зараз ОСББ можуть отримати підтримку і від місцевої влади, і за програмою «5–7–9%». Ви зайшли рік тому в цей сегмент. Чого ви вже досягли?
— Рік тому ми започаткували партнерство з Фондом енергоефективності й почали видавати кредити для ОСББ за програмами енергомодернізації будинків «Енергодім» та «ГрінДІМ». Власне, ми стали першим банком, який від початку повномасштабного вторгнення розпочав кредитування ОСББ. І за цей час уже оформили 44 позики на загальну суму 53 млн грн. Для першого року співпраці це досить непогано, враховуючи, що ми працюємо за ринковими ставками.
— Із якими потребами до вас приходять ОСББ: вони беруть кредити на енергоефективність чи на термінову закупівлю генераторів та акумуляторів, щоб заживити, наприклад, ліфти?
— Переважно до нас звертаються ОСББ з метою придбати СЕС у рамках програми «5–7–9%». Також є багато заявок на закупівлю обладнання для індивідуальних теплових пунктів, придбання та встановлення теплових насосів, утеплення будинків. Є навіть ОСББ, зацікавлені в отриманні кредиту на капітальний ремонт у під’їздах, їх ми також кредитуємо. Існує суттєва потреба в заміні ліфтів, але, гадаю, за цим напрямом, цілком можливо, також з’явиться певна державна підтримка.
— Які потреби бізнесу, на ваш погляд, будуть лише зростати?
— Ми фіксуємо зростання потреби бізнесу в оновленні транспортних засобів та логістики. Також будуть розвиватися, навіть швидшими темпами, кредити на придбання та встановлення СЕС. І напрям, який однозначно набиратиме обертів, — це ветеранський бізнес. Адже українці, які повертаються з війни, потребують допомоги в організації бізнесу: від консультацій до кредитів. Наше завдання — надати нашим захисникам кредитні умови, що стимулюватимуть їх до створення та розвитку власної справи.
Також великий попит має фінансовий лізинг. Ми запустили цю послугу зовсім недавно, але вже оформили понад 10 угод. Великі сподівання на цю програму покладаємо вже у 2025 році.
— Наскільки амбіційні ваші плани в сегменті МСБ на 2025 рік?
— Наш базовий бізнес-план на наступний рік передбачає збільшення кредитного портфеля на 40%. Напрями, які плануємо розвивати, крім цільових кредитів, — це фінансовий лізинг, ветеранський бізнес, кредитування ОСББ, а також зовсім новий — кредитування енергосервісних компаній (ЕСКО), що здійснюватимуть енергомодернізацію громадських будівель у малих та середніх містах України.
Банк уклав угоду про співробітництво з Фондом розвитку підприємництва за Програмою з підтримки фінансування енергосервісних компаній (ЕСКО) проєкту, що фінансується Програмою розвитку ООН. Ми вже видали перший кредит на енергомодернізацію медико-санітарної частини в селищі Смоліне Кіровоградської області. 3-річний кредит на 3 млн грн видали під 7%.
Ми об’єднали Програму фінансової підтримки ПРООН, програму «Доступні кредити 5–7–9%» та гарантії Фонду розвитку підприємництва. Головна мета такого поєднання полягає у фінансовій підтримці ЕСКО, зменшенні вимог до застави та відсоткового навантаження на позичальника. Зараз ми плануємо масштабувати цей новий продукт, щоби близько десяти ЕСКО оформили вигідні кредити саме в нашому банку.