З думкою про майбутнє

ДМИТРО ЦАПЕНКО Народився в Мелітополі в 1973 році. Закінчив у 1995 році Харківський державний університет за спеціальністю «фінанси та кредит». Цього самого року розпочав кар’єру в банківському секторі. У 1998-му приєднався до Укрсиббанку, де працював у казначействі, ризик-департаменті, управлінні активами, пасивами та операціями на ринках капіталу. У 2015 році перейшов на посаду члена правління, заступника голови правління, директора казначейства та ринків капіталу. 23 червня 2020 року наглядова рада Укрсиббанку призначила його заступником голови правління — начальником департаменту корпоративного бізнесу та членом правління.

«Для нас важливо бути поруч із клієнтами та разом створювати нову сучасну економіку, побудовану на засадах сталого розвитку»

стверджує Дмитро Цапенко, заступник голови правління, начальник департаменту корпоративного бізнесу Укрсиббанку

— Якою ви бачите роль Укрсиббанку у відновленні України після війни?

— Одним із ключових напрямів є підтримка міжнародних інвестицій, які відіграватимуть критичну роль у відновленні України. Адже за найскромнішими оцінками відбудова країни потребуватиме понад $500 млрд. І в цій ситуації саме залучення міжнародного бізнесу та міжнародних фінансових організацій стане ключовим фактором відновлення. Ми завдяки співпраці з BNP Paribas і ЄБРР, які є нашими акціонерами, можемо бути мостом між світовою економікою та Україною.

Водночас ми є універсальним банком. У нас є портфель дуже гарних клієнтів, які представляють як міжнародний, так і локальний бізнес, у тому числі в агропромисловому комплексі. Крім того, ми обслуговуємо понад 2 млн клієнтів малого та середньо бізнесу та роздрібних клієнтів.

Проте ми живемо не лише економікою, тому багато зусиль інвестуємо в різні проєкти, пов’язані з підтримкою суспільства. Зокрема, маємо платформу реальних дій для змін у суспільстві заради захисників і захисниць, ветеранів та ветеранок — We’re proud. Для нас важливий не тільки прибуток, а й позитивний вплив на розвиток країни. Ми називаємо це Income and Impact.

Для початку відновлення України не потрібно чекати закінчення війни — відбудова починається вже тут і зараз. Ми створили інфраструктуру, яка дає змогу нашим клієнтам безперебійно користуватися банківськими послугами. Маємо понад 200 відділень, які забезпечені генераторами, альтернативними каналами та супутниковим зв’язком, захищені з погляду ІТ-безпеки. Це також наш внесок у відбудову України, бо даємо можливість економіці працювати.

Усі ці напрями є для нас стратегічними: група BNP Paribas вже давно присутня в Україні та планує залишатися тут.

— Ви робите акцент на міжнародних компаніях як основних клієнтах?

— Ми обслуговуємо всіх клієнтів, але у сфері міжнародного бізнесу в нас є переваги завдяки тому, що ми маємо відносини з компаніями не тільки в Україні, але й на рівні штаб-квартир міжнародних груп.

Серед переваг — англомовна команда, яка працює пліч-о-пліч із колегами з інших країн із BNP Paribas, впровадження цифрових рішень, які дають змогу штаб-квартирі компанії централізовано контролювати й ініціювати трансакції, індивідуальні фінансові рішення та гарні умови кредитування.

Ми є частиною групи BNP Paribas, яка працює в 63 країнах світу, тому підтримка міжнародних компаній та їхнього бізнесу в Україні є нашою спеціалізацією в корпоративному сегменті. Також ми допомагаємо українським компаніям, коли вони виходять на міжнародний ринок і потребують надійних фінансових партнерів за кордоном.

Тож усе, що стосується міжнародного бізнесу та міжнародної торгівлі, — наш найбільший пріоритет. Ми прагнемо відігравати роль певного мосту між світовою та українською економіками й міжнародними фінансовими ринками.

— Чи дотримується ваш банк принципів сталого розвитку та як це впливає на ваші кредитні програми?

— Група BNP Paribas є лідером у сфері сталого фінансування в Європі, тому і Укрсиббанк активно впроваджує ці принципи в Україні. Попри те що український ринок тільки розвивається, особливо у сфері зеленої енергетики, ми пропонуємо клієнтам, зокрема з енергетичного сектору, низку продуктів середньо- і довгострокового фінансування з привабливими процентними ставками та гнучкими вимогами до застави.

Ми маємо можливість і бажання підтримувати бізнес на шляху до енергонезалежності, енергоефективності та диверсифікації джерел енергії.

Спираючись на досвід групи BNP Paribas, ми починаємо вивчати ESG-профіль клієнтів, щоби підтримати на шляху трансформації.

Ми також розробляємо продукти з KPI, пов’язані з екологічною відповідальністю, наприклад KPI, прив’язані до зменшення викидів (KPI link to loss). Коли ми надаємо кредит, то узгоджуємо з компанією поточний рівень викидів та цілі щодо їх скорочення завдяки нашому фінансуванню: ми встановлюємо чіткі KPI, в обмін на виконання яких компанія зможе отримати прогресивне зниження відсоткової ставки. Це досить новий підхід для України.

— В українського бізнесу зараз достатньо нагальних потреб. Наскільки актуальним для нього є питання зменшення викидів?

— Великі міжнародні компанії, з якими ми працюємо, розуміють, що для залучення міжнародного фінансування (сьогодні чи в майбутньому) потрібно відповідати певним екологічним стандартам: міжнародні організації не фінансуватимуть проєкти з негативним впливом на довкілля. Бізнес розуміє, що перехід до сталої економіки — це наше майбутнє. Тому попри те, що викликів у бізнесу зараз багато, розуміння важливості екологічних ініціатив зростає.

— Чи надаєте ви технічну підтримку бізнесу в проєктах енергетичної незалежності?

— Наразі це окрема послуга. Ми покладаємося на досвід нашої групи і часто консультуємося з колегами з інших країн для оцінки відповідністі обладнання чи проєкту стандартам сталої енергетики. Також активно проводимо інформаційно-роз’яснювальну роботу для клієнтів: організовуємо заходи, присвячені сталому фінансуванню, щоби пояснити важливість цієї теми та проінформувати про доступні продукти.

У майбутньому ми плануємо розробляти пакетні пропозиції, що включатимуть не лише фінансування, а й співпрацю з виробниками обладнання, наприклад сонячних панелей чи газогенераторів.

Наразі ми зосереджені на підтримці енергонезалежності наявних клієнтів. Ми маємо кілька затверджених проєктів на загальну суму близько 900 млн гривень і активно працюємо над новими запитами.

— Відновлення України після війни потребуватиме відновлення інфраструктури в цілому. Що ви можете запропонувати клієнтам у цьому напрямі?

— Відбудова вимагатиме залучення компаній з різних секторів: будівництва, виробництва будматеріалів, металообробки тощо. Ці компанії користуються стандартним набором кредитних продуктів: фінансуванням оборотного капіталу, торговим, середньо­строковим фінансуванням тощо.

Але в майбутньому великі проєкти потребуватимуть довгострокового фінансування. Можливо, це буде проєктне фінансування або синдиковані кредити, де кілька банків працюватимуть разом.

Зараз ми вже маємо запити на проєкти, які перебувають на межі між проєктним фінансуванням і звичайним фінансуванням великих корпоративних клієнтів. Український банківський сектор має надліквідність як у гривні, так і у валюті. Тому проблема полягає в готовності банків брати на себе ризики. У цьому нам допомагають програми розподілу від міжнародних фінансових організацій, насамперед від ЄБРР. Це дає нам змогу кредитувати клієнтів та проєкти, щодо яких ми самостійно не були б готові нести ризики.

— Яку ще допомогу надають вам міжнародні фінансові організації?

— Вони активно розвивають соціальні проєкти, наприклад інтеграцію ветеранів чи підтримку жінок у бізнесі. Наша роль у цьому процесі не обмежується лише обслуговуванням. Ми проводимо семінари, освітні заходи і підтримуємо програми та ініціативи, які допомагають ветеранам і ветеранкам інтегруватися в економічне життя країни. Це імплементація нашої нової реальності.

— Як зміниться ваш кредитний портфель до кінця 2024 року?

— До кінця року ми плануємо збільшити кредитний портфель на 20%. Далі все залежатиме від ситуації на фронті. Бізнес зараз дещо обережний, але є певний попит, включно з проєктами з відновлення енергетичної незалежності. Наш фокус залишається на підтримці міжнародних та найбільших локальних компаній, які належать до сфер АПК, харчової переробки, легкої промисловості, транспорту та ритейлу. Паралельно з цим ми розвиваємо програми розподілу ризиків із міжнародними фінансовими інститутами та просуваємо проєкти зі спільного фінансування. Для нас важливо бути поруч із клієнтами і разом створювати нову сучасну економіку, побудовану на засадах сталого розвитку.