Банківські перегони

Вікторія Руденко, керівниця проєкту «25 провідних банків України»

Нарешті! Нарешті ми презентуємо чергове, вже тринадцяте (і третє — за час дії воєнного стану), щорічне дослідження провідних українських банків. Цей випуск «25 провідних банків України» дещо запізнився, але його актуальність не втрачається протягом усього року, тому ми впевнені, що кожен із вас знайде на сторінках рейтингу багато цікавої та корисної інформації

Майже три роки банківська система функціонує в умовах воєнного стану, і якщо на початку повномасштабного вторгнення найбільш активними гравцями ринку були держбанки, то у 2024 році до них остаточно доєдналися банки з приватним як українським, так і іноземним капіталом. У результаті конкуренція зростає, що спонукає гравців шукати нові рішення, впроваджувати інноваційні підходи та розробляти цікаві продукти й сервіси для фізичних і юридичних осіб.

Уже традиційно ви побачите на сторінках дослідження десятки переможців у продуктових рейтингах: «Ощадний вклад», «Класичний депозит», «Кредитні картки», «Кредит готівкою», «Зарплатні проєкти», «Обслуговування фізичних осіб у відділенні», «Преміальний банкінг», «Мобільний банкінг», «Кредити малому та середньому бізнесу, а також фізичним особам — підприємцям», «Овердрафти», «Лізинг», «Агрокредити», «Обслуговування юридичних осіб», «Інкасація» та «Найкращий топменеджер».

П’ятірки традиційно залишилися в номінаціях «Найкращий корпоративний банкір», «Найкращий роздрібний банкір», «Найкращий фінансовий директор», «Найкращий операційний директор», а також у номінаціях «Автокредити» та «Іпотека».

У цьому рейтингу з’явилися дві нові номінації. Перша — персональна номінація «Найкращий банкір із розвитку». Функції топменеджерів банку не обмежуються роботою з роздрібним та корпоративним сегментами. Розвиток банку — це ще й комунікація з органами державної влади, міжнародними фінансовими організаціями, різноманітними профільними об’єднаннями, іншими банками та партнерами (наприклад, із виробниками, дилерами, імпортерами). Від них залежить, наскільки цікавими та вигідними будуть нові продукти банку, а також чи вдасться банку залучити нових клієнтів і, відповідно, зростати. Тож ми вирішили оцінити внесок топменеджерів із розвитку бізнесу. Що з цього вийшло — шукайте на сторінках нашого випуску.

Ще одна нова номінація — «Банківські гарантії». Банки вже давно пропонують своїм корпоративним клієнтам спеціалізовані операції, і щороку їхня популярність зростає. Декілька років тому наша аналітична група почала досліджувати гравців лізингового ринку, а зараз ми ухвалили рішення оцінювати послугу банківської гарантії.

Також нововведенням 2024 року стала публікація «Бронзової ліги» — десятки банків, які виявились найбільш близькими до переліку «25 провідних банків України». Незважаючи на поступове скорочення кількості гравців банківського ринку (хтось добровільно йде, а когось до виходу «підштовхує» регулятор), банків, які бажають взяти участь у рейтингуванні, стає більше.

Для проведення дослідження «25 провідних банків України» ми аналізували дані банків за період із 1 вересня 2023 року до 1 серпня 2024-го. Використовувалися відкриті дані Національного банку України, квартальна й річна звітність банків, а також інформація, ексклюзивно надана банками організатору рейтингу — «Фінансовому клубу». Дослідження ґрунтується на аналізі понад 100 показників роботи банків.

Другий рік поспіль у дослідженні зростає роль експертної ради: тепер її члени — представники найбільших банків і лідерів окремих сегментів ринку — голосують за переможців у кожній номінації. Ці результати враховуються під час формування таблиць лідерів. Новий підхід дав змогу врахувати не лише кількісні, а й якісні показники, які раніше складно було оцінити.

Як показав досвід підготовки попереднього дослідження «25 провідних банків України», нова система дала можливість банкам, які не займають провідних позицій за обсягом, але пропонують високоякісні послуги, досягати значних результатів у продуктових рейтингах.

У 2025 році перед банками стоятиме чимало викликів, але внаслідок впливу пандемії COVID-19 і початку повномасштабного вторгнення росії українські банки вже стали доволі стресостійкими. Тому ми впевнені, що за підсумками 2025-го вони стануть іще більш надійними, інноваційними, прогресивними та клієнтоорієнтованими.

Важливим напрямом для банків стане забезпечення інклюзивного обслуговування: кількість клієнтів, які потребуватимуть особливого підходу, постійно зростає. Приділяти увагу треба і тим клієнтам, хто виїхав за кордон і поки що залишається там. Надання пос­луг у дистанційному форматі стало не лише зручністю, а й необхідністю.

Вкотре нагадуємо, що наше дослідження не є рейтингом надійності чи стабільності банків. В умовах війни жодна ситуація не є постійною. Водночас наш випуск залишається інструментом для аналізу продуктів, послуг і загального стану банківського ринку.

Бажаємо вам приємного читання! Та чекатимемо зустрічі в наступному рейтингу «25 провідних банків України», який, сподіваємося, буде створений вже в мирний час.