Незламні

Вікторія Руденко, керівниця проєкту «50 провідних банків України»

Цьогорічний рейтинг досить незвичайний. 2019 рік банки закінчили на оптимістичній ноті та будували райдужні плани на 2020-й. Однак пандемія COVID-19 сплутала всі карти: банки змушені були перебудовуватися і вчитися працювати в нових умовах. Буквально на ходу довелося вносити зміни і до нашого рейтингу. Що з цього вийшло, дивіться далі

Більшість банків закінчили 2019-й із прибутком і накопичили надлишкову ліквідність, яку планували в новому році направити на кредитування. Ставки за кредитами знижувалися, економіка відновлювалася, що гарантувало збільшення кількості платоспроможних позичальників і зростання обсягів кредитних портфелів. Уряд запустив програму підтримки малого бізнесу «5-7-9%», а Нац­банк очікував активного розвитку ринку іпотеки.

Як то кажуть, ніщо не віщувало біди. А потім в одну мить усе змінилося. Коронавірусна хвороба COVID-19, що виникла наприкінці 2019 року в Китаї, в 2020-му почала стрімко поширюватися по всьому світу. Вже в березні в Україні було оголошено карантин, який змусив банки не тільки переглянути свої плани, а й навчитися працювати в нових умовах. У виграші опинилися ті учасники ринку, які активно розвивали віддалені канали обслуговування і переводили більшу частину клієнтів в онлайн.

Підготовка рейтингу в умовах, які так стрімко змінюються, — непросте завдання. Те, що було актуально ще вчора, сьогодні втрачало сенс. Продукти, які мали попит тиждень тому, нині вже виявлялися непотрібними. Аналітична група оперативно стежила за ситуацією на ринку і вносила корективи в розрахунки, узгодивши всі зміни з членами експертної та наглядової ради.

Традиційно базою для аналізу є щомісячні дані Національного банку, квартальна і річна звітність, а також внутрішня інформація самих банків, спеціально надана кредитними установами організатору дослідження — «Фінансовому клубу». Вихідні дані збиралися шляхом анкетування. У банків було запитано інформацію більш ніж за 120 показниками. У роботі над дослідженням ми використовуємо конфіденційні дані, якими банки діляться з нами. Деякі показники розраховуються спеціально для дослідження.

Тішить тенденція поліпшення якості заповнен­ня анкет, яка спостерігається вже протягом кількох років. Банки розуміють, що кожна заповнена графа анкети може стати вирішальною під час визначення місця в тематичних рейтингах та впливає на позицію в загальному рейтингу. У більшості продуктових рейтингів кредитні установи, які подали інформацію, займають до 90% ринку.

У нинішньому, дев’ятому дослідженні особливу увагу аналітична група приділила віддаленому обслуговуванню (мобільному та інтернет-банкінгу) і самообслуговуванню (зонам самообслуговування, зонам 24/7). Аналізувалася також робота банків у сегменті альтернативного фінансування (лізинг, факторинг, документарні операції).

Цього року в підсумковій таблиці відбулися зміни: практично всі банки, що входять до десятки, змінили свої позиції. Хтось зумів обійти конкурентів і піднятися вище, а хтось втратив свої позиції, опустившись на кілька рядків.

Крім підсумкового рейтингу «50 провідних банків», аналітична група підготувала 15 тематичних рейтингів, у кожному з яких враховувалося від 10 до 20 показників. Уже традиційно досліджувані банки оцінювалися за основними напрямами діяльності: обслуговування юридичних і фізичних осіб, операції з кредитними картками, різні види кредитування фізосіб і корпоративних клієнтів, цифрові технології, продукти і сервіси, які надаються, тощо.

Цього року в продуктових рейтингах з’явилися нові обличчя: це невеликі банки, які ще кілька років тому навіть не мріяли про те, щоб потрапити до числа 50 провідних. Завдяки перегляду стратегій і фокусуванню на окремих напрямах діяльності вони змогли за деякими продуктами і сервісами обійти великих гравців.

Ще п’ять рейтингів присвячені оцінці роботи керівників корпоративного і роздрібного напрямів, операційних і фінансових директорів, а також топменеджерів. Місце в тематичних рейтингах визначалося кількістю голосів, отриманих менеджерами від учасників ринку, і динамікою основних фінансових показників очолюваних ними установ.

Склад наглядової ради дослідження «50 провідних банків України» цього року знову оновився. Незмінним його учасником є голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек. Зберегла інтерес до проєкту і ексміністерка фінансів України Оксана Маркарова. Не один рік вона в Міністерстві фінансів відповідала за роботу держбанків, тому про ситуацію на ринку зсередини знає не з чуток. Цього року до складу наглядової ради увійшов і член ради директорів Європейського банку реконструкції та розвитку, член наглядової ради низки українських банків Артем Шевальов. ЄБРР бере активну участь у житті українських банків і навіть розглядав можливість входження до капіталу державного Ощадбанку в якості міноритарного акціонера, тому представники ЄБРР уважно стежать за розстановкою сил на українському банківському ринку. Тим паче, Артем Шевальов у 2015—2016 роках був заступником міністра фінансів України і брав участь у розробці стратегії розвитку державних банків.

Традиційно звертаємо увагу, що дане дослідження не є рейтингом надійності або стабільності банків: аналітична група оцінювала якість пропонованих продуктів і сервісів, а також поточний стан банку серед учасників ринку. Хоча, як запевняють у Нацбанку, до нинішньої кризи банківська система підійшла підготовленою, тому цей рік абсолютна більшість учасників ринку повинна пережити без потрясінь.

Бажаємо вам приємного читання! До зустрічі рівно через рік, у десятому, ювілейному дослідженні «50 провідних банків України».