Руслан Чорний
Фінансовий ринок під час війни повністю змінився. Будь-яка криза змушувала банки призупиняти кредитування, але робили вони це синхронно. Зараз же державні банки активно нарощують портфелі кредитів, не відволікаючись на ризик прильотів у бізнес-клієнтів. Ще деякі приватні банки продовжують кредитувати, хоча більшість сегментів бізнесу просто позакривали. Так, якщо депозити є в усіх банках, то бізнес підтримують лише трохи більш ніж 20 кредитних установ. А на ринку іпотеки та автокредитів лишилося по п’ять гравців. Отже, курс на зменшення частки держбанків на ринку повністю провалився. Та й в умовах війни ми точно не побачимо продажів їхніх акцій іноземним гравцям.
Турбуючись про безпеку банківських працівників, НБУ не вимагав проводити перевірку заставного майна, яке могло бути знищено внаслідок бойових дій або влучання ворожих ракет. Та наприкінці року банки почали реалістичніше переглядати свої ризики, формуючи резерви і значно скорочуючи прибуток.
Віримо в ЗСУ і нашу найскорішу перемогу. До речі, цікаво, що, згідно з цим дослідженням, усі українські банки (крім деяких з іноземним капіталом) допомагають нашим Збройним силам наблизити перемогу тим, чим можуть.