Незламні

Вікторія Руденко, керівниця проєкту «25 провідних банків України під час війни»

Початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну збігся з фазою активної підготовки нашого щорічного дослідження «50 провідних банків України». За декілька днів після 24 лютого стало зрозуміло, що роботу над проєктом доведеться щонайменше відкласти. Але ж минулого року ми обіцяли повернутися через рік, тож дотримали свого слова. Хоча це було дуже непросто. І ось перед вами нове дослідження — «25 провідних банків України під час війни»

Цього року українські банки опинилися в ситуації, яку не могли вигадати навіть в найекстремальнішому стрес-тестуванні. Але банки вистояли та стали справжнім фінансовим щитом України, ані на мить не зупиняючи безготівкові платежі та під обстрілами й бомбардуваннями поповнюючи банкомати готівкою. Їм вдалося зберегти контакт із клієнтами — і тими, хто виїхав з України, і тими, хто перебував в окупації. До того ж українці за кордоном переконалися, що європейським банкам є чого повчитися в українських колег. Швидкість, мобільність, гнучкість, оперативність — це лише стислий перелік того, що варто цінувати в обслуговуванні українських банків.

 Звісно, ми адаптували наш рейтинг до реалій воєнного часу і залишили в ньому лише найважливіше: деякі огляди ми скоротили, деякі — об’єднали, також додали нові номінації. Провідних банків тепер не 50, як раніше, а 25. Але це не означає, що ми сумніваємося в перспективах присутніх на ринку банків. Річ у тім, що дослідження «50 провідних банків України» з’явилося понад 10 років тому, коли на банківському ринку було майже дві сотні гравців, з яких ми обирали найкращих. За цей час банківський сектор кардинально змінився, зокрема консолідувався, тому гравців на ринку зараз лише 67. Обирати з них 50 найкращих — вже не найкраща ідея. Наше дослідження приймає ці зміни, тому зараз ми представляємо вам «25 провідних банків України під час війни».

Крім того, майже в усіх номінаціях аналітична група ухвалила рішення про публікацію не десяток переможців, а лише п’ятірок: через війну активність більшості банків обмежена і далеко не всі відновили активність за всіма напрямами, тому визначити десять найкращих у кожній номінації було непросто навіть із 67 гравців.

Змінилася і база дослідження. Якщо раніше ми порівнювали показники банків за рік — із 1 січня попереднього до 1 січня поточного року, то у ­2022-му стало очевидно, що такий аналіз не принесе жодної користі клієнтам банків. Адже те, що було у 2021 році, залишилося в довоєнному часі, десь далеко в минулому житті банків та їхніх клієнтів. Тому базою для аналізу стала робота банків у розпал війни — з 1 січня 2022 року до 1 вересня 2022-го (щомісячні дані Національного банку, квартальна і річна звітність банків, а також їх внутрішня інформація, ексклюзивно надана кредитними установами організатору дослідження — «Фінансовому клубу»).

Традиційно первісні дані збиралися шляхом анкетування: в анкетах ми запитували в банків інформацію за більш ніж 100 показниками їх роботи. Окрім підсумкового рейтингу «25 провідних банків України під час війни», аналітична група підготувала 17 тематичних рейтингів, у кожному з яких враховувалося від 10 до 20 показників. Уже традиційно досліджувані банки оцінювалися за основними напрямами діяльності: обслуговуванням юридичних і фізичних осіб, операціями з кредитними картками, різними видами кредитування фізосіб і корпоративних клієнтів, цифровими технологіями, продуктами і сервісами, які надаються, тощо.

Незважаючи на те що роздрібне кредитування лише нещодавно почало відновлюватися, ми зберегли всі чотири номінації в цьому розділі — «Кредити готівкою», «Кредитні картки», «Автокредити» та «Іпотека». Цього року аналітична група ухвалила рішення виключити номінацію «Інтернет-банкінг», одночасно розширивши номінацію «Мобільний банкінг». Тепер у ній беруть участь не тільки класичні банки, але й необанки.

З’явилися і нові номінації. Одна з них — «Допомога ЗСУ». Банки роблять колосальну роботу, з перших днів війни допомагаючи Збройним силам України. Зокрема, саме вони першими забезпечили армію та Сили територіальної оборони транспортними засобами, передаючи їм власні броньовані автомобілі.

Ще одна нова номінація — «Агрокредити». Фактично цього року це був єдиний напрям кредитування, який банки не зупиняли ні на день. Початок війни збігся з підготовкою аграріїв до посівної, тому залишити їх без фінансування означало залишити українців без хліба.

Ще п’ять рейтингів присвячені оцінці роботи керівників корпоративного і роздрібного напрямів, операційних і фінансових директорів, а також топменеджерів. Місце в тематичних рейтингах визначалося кількістю голосів, отриманих менеджерами від учасників ринку, і динамікою основних фінансових показників очолюваних ними установ.

Аналітична група звертає увагу: наше дослідження не є рейтингом надійності або стабільності банків. Під час війни ніхто не гарантує, що завтра ситуація буде такою самою, як сьогодні. Проте дослідження дає великий обсяг інформації про продукти та послуги, які надаються українськими банками.

Бажаємо вам приємного читання! До зустрічі наступного року в черговому дослідженні «25 провідних банків України».

Сподіваємося, вже без війни!