На хвилі зростання
«Ринок лізингу буде зростати на 10–15% на рік, але наші плани на найближчі роки більш амбітні»
коментує Артур Загородников, заступник голови правління ПУМБ
— На яких пріоритетних напрямах розвитку зараз фокусується ПУМБ?
— Оскільки кредитування є основою банківського бізнесу, головний пріоритет — збільшення обсягів. Темпи зростання ПУМБ у корпоративному секторі минулого року становили 25%, а в малому і середньому бізнесі перевищили 32%. За підсумками 2024 року ми очікуємо збільшення на 16–18%. Другий напрям — розвиток диджитал-сервісів та каналів залучення нових клієнтів. Третій — впровадження ESG-стандартів і застосування принципів інклюзивності у всіх сферах діяльності. Окремим викликом є готовність наших банків і суспільства в цілому до енергетичних та безпекових ризиків.
— Яким банком хоче стати ПУМБ?
— Банк має бути доступним, комфортним та інклюзивним для населення, а також зручним і технологічним для бізнесу. Дуже важливим є державно-приватне партнерство: банк повинен бути надійним і корисним для держави. З початку повномасштабного вторгнення ПУМБ сплатив до бюджету понад 9 млрд грн податків. Банк — активний учасник державних програм. Зокрема, є одним із трьох лідерів у «5–7–9%». ПУМБ також серед перших підписав Меморандум НБУ про пільгове кредитування проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури. Крім того, банк входить до першої четвірки в програмі кредитування під державні гарантії на портфельній основі.
У поточних умовах ми концентруємося на кредитуванні реального сектору економки. Обсяг нашого портфеля в малому бізнесі вже понад 14 млрд грн. Загалом від початку повномасштабного вторгнення банк прокредитував бізнес на більш ніж 60 млрд грн.
Ще одним напрямом бізнесу, який ми розвиваємо вже сім років, є фінансовий лізинг. За цей час портфель проєктів перевищив 2,4 млрд грн. Ми автоматизували ключові процеси та створили привабливі умові фінансування для обслуговування наявних і залучення нових клієнтів. Обсяг зростання нового бізнесу цього року вже перевищив 1,7 млрд грн.
— У яких іще сегментах, сферах чи напрямах у ПУМБ є амбіції бути лідером?
— На сьогодні ПУМБ є найбільшим банком із українським приватним капіталом. Ми є універсальним банком, маємо лідерські позиції за ключовими показниками розвитку. Наші послуги та сервіси мають значний попит і високу довіру: 1,7 млн українців є нашими клієнтами, а кількість бізнес-клієнтів досягла 130 тисяч.
Мета банку — реалізувати амбіції в обслуговуванні малого бізнесу, популяризації фінансового лізингу і впровадженні сучасних технологій.
Останніми роками ми активно посилюємо диджитал-команду й удосконалюємо цифрові сервіси. Сума інвестицій за цими напрямами з 2022 року перевищила 2 млрд грн.
— Чи на часі сьогодні впровадження банками стандартів ESG?
— Беззаперечно, так. Нині понад 10% населення України мають особливі потреби. Про таких людей ми вже піклуємося. У структурі витрат ПУМБ значне місце посідає обладнання мережі за стандартами ESG. Кожен співробітник, клієнт і партнер нашого банку вже сьогодні відчуває увагу та має рівні можливості під час співпраці та обслуговування. Цього року ми розпочали співпрацю з найсучаснішим реабілітаційним центром Superhumans для обміну досвідом і розбудови інклюзивного простору. Понад 90% відділень ПУМБ фізично доступні, мають зручні вхідні групи. До кінця 2024 року планується відкриття додаткових 25 інклюзивних відділень для людей із різноманітними вадами.
Зима 2024–2025 років може стати для українців великим випробуванням. І ПУМБ ретельно підготувався до цих викликів: наші відділення і два головні офіси на 100% забезпечені генераторами та іншими безперебійними джерелами живлення.
Інший складник стандартів ESG — кліматичні й екологічні виклики, які згодом стануть причиною негативних структурних змін в економіці та фінансах. На Україну кліматичні зміни не чинять відчутного впливу порівняно з колосальними втратами, завданими екології війною. За оцінками експертів, збитки від цих наслідків уже становлять близько 2 трлн грн.
— Які перспективи розвитку має фінансовий лізинг в умовах обмежень воєнного часу?
— Фінансовий лізинг корисний для клієнтів із реального сектору економіки. Насамперед це аграрії. Спостерігається тренд зростання попиту на лізинг комбайнів, тракторів, іншого сільськогосподарського обладнання.
Також активно розвивається логістика: вантажний транспорт наразі є одним з основних засобів реалізації імпорту та експорту. Крім цього, ринок легкових авто стабільно зростає.
Окремим важливим напрямом є енергонезалежність. ПУМБ, відповідно до меморандуму НБУ, бере активну участь у фінансуванні проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури. Сьогодні банк фінансує генератори, сонячні станції та газопоршневі установки.
— Наскільки цей ринок може зрости найближчими роками? Які у вас плани з розвитку?
— Ринок лізингу буде зростати на 10–15% на рік, але наші плани на найближчі роки більш амбітні. Ми фіксуємо високу маржинальність цього бізнесу, спостерігаємо значний попит і прагнемо зростати на 25–30% за рік.
Для цього потрібні три складники: швидкі внутрішні процеси та їх автоматизація, професійно підготовлена команда і наявність безперервного фінансування. Команда лізингу ПУМБ накопичила достатньо досвіду та продовжує вдосконалення. Ми створили окремий продукт для малого бізнесу із середнім чеком до 1–1,5 млн грн. Це швидкий та легкий лізинг, який дає змогу ухвалювати рішення практично за один день.
Поточне завдання ПУМБ — увійти до переліку найбільших постачальників лізингу серед усіх гравців на ринку, а у 2025–2026 роках — стати банком першого вибору для клієнтів малого бізнесу.
— Чи «почервонів» уже «океан» українського ринку лізингу? Наскільки жорстка конкуренція в ньому і хто ваші основні конкуренти?
— Зараз тут спостерігається дуже жорстка конкуренція. Значною часткою ринку володіють компанії, які працюють не перший рік. Останнім часом з’явилися нові активні гравці, а також повернулись учасники, які з початку повномасштабного вторгнення призупинили надання послуги лізингу.
У 2024 році посилилась конкуренція на ринку легкових автомобілів. Ми вважаємо це великим «червоним океаном», в якому відбувається найбільше конкурентне змагання. Але саме в цьому сегменті ми бачимо перспективу збільшення обсягів продажів і маржинальності та активний майбутній розвиток.
Водночас інші сегменти також мають попит серед клієнтів і потребують уваги та розвитку. Зокрема, це залізничні вагони/напіввагони, вантажні автомобілі, сільськогосподарська і спецтехніка, а також обладнання, яке забезпечує енергонезалежність.
— Які світові практики розвитку лізингу варто впроваджувати в Україні?
— Класичний підхід і досвід розвитку лізингу базується на застосуванні вендорних програм. Українські лізингодавці почали впроваджувати таку міжнародну практику у своїй роботі досить давно. Виробники продукції надають лізингодавцям як безпосередньо, так і через свої представництва в Україні окремі пільги у вигляді знижок та інших сервісів. Це дає змогу лізингодавцям запропонувати кінцевим споживачам більш привабливі умови фінансування.
— Як досягти поставлених вами цілей на ринку лізингу?
— Для досягнення високих темпів зростання у 25–30% необхідно продовжити залучення нових клієнтів із відкритого ринку, формувати власну експертизу, створювати конкурентні переваги. Також дуже важливо спрощувати продукти та знижувати ризики.
Ми плануємо і надалі активно працювати у «червоному океані» ринку продажів легкових і комерційних авто. Особливу увагу приділяємо розвитку партнерських програм із великими мережевими гравцями та регіональними дилерами. Наразі ПУМБ співпрацює лише з юридичними особами, але невдовзі наші плани будуть охоплювати й надання послуги фінансового лізингу ФОПам і населенню.