Уперед із цінностями

СЕРГІЙ ПАНОВ Народився 24 березня 1971 року. В 1995 році закінчив Національну юридичну академію України за спеціальністю «правознавство», в 2004-му — Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна за спеціальністю «банківська справа». На початку банківської кар’єри працював юрисконсультом юридичного відділу Укрсиббанку. 20 березня 2000 року став заступником голови правління — начальником юридичного департаменту Укрсиббанку. Пропрацював на цій посаді до 31 липня 2019-го, коли звільнився за власним бажанням. 2 серпня 2019 року став директором юридичного департаменту DCH («Девелопмент Констракшн Холдинг»). Працюючи в DCH, отри-мав пропозицію очолити Банк Кредит Дніпро. НБУ погодив його на цю посаду 2 червня 2020 року, і 4 серпня він розпочав роботу. Є членом ради Незалежної асоціації банків України, а також членом комітету з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів НАБУ.

«Наша ціль — стати для бізнесу не тільки фінансовим партнером, а й консультантом, який допомагає, а не лімітує»

підкреслює Сергій Панов, голова правління Банку Кредит Дніпро

— Україна в ногу з усім світом упевнено крокує шляхом впровадження ESG-стандартів. Як ви вважаєте, чи потрібні вони Україні саме зараз, коли в країні йде повномасштабна війна?

— Наша держава дійсно перебуває на шляху до повної інтеграції у світову спільноту, де реалізація принципів ESG є обов’язковою складовою частиною будь-якого бізнесу. Особисто для мене ESG — це про людиноцентрічність.

Адже де-факто всі найважливіші критерії, якими визначають ESG, стосуються саме людей: яким ми будемо бачити наш світ і наше суспільство через 10–20 і навіть 50 років, які екологічні зміни ми матимемо чи не матимемо, в якій еко- та соціальний системі житимуть наші внуки та правнуки.

Існує думка, що війна — не час для подібних змін. Але ми розуміємо, що впровадження ESG-стандартів ведення бізнесу відкриває для українських підприємств можливість побудувати нову Україну та отримати міжнародне фінансування, яке їм дуже потрібне. Для провідних міжнародних організацій, які активно фінансують Україну та зацікавлені в її підтримці, виконання таких принципів навіть не обговорюється.

Саме тому Банк Кредит Дніпро прагне стати амбасадором впровадження стандартів ESG для наших клієнтів і готовий допомагати в цьому українському бізнесу.

— У вас є приклади програм або підходів, що адаптовані до українського ринку?

— Ми впроваджуємо міжнародні стандарти, які вже адаптовані до українських реалій зі всіма викликами повномасштабної  війни, — реалізуємо нашу стратегію відповідно до рекомендацій Світового банку та інших міжнародних організацій. ESG-політики, які банк уже впровадив, дають змогу забезпечити прибутковість бізнесу в довгостроковій перспективі, багаторічну стабільність економічної екосистеми та зростання через відповідальне управління ресурсами, інновації та ефективне управління ризиками.

Наприклад, ми працюємо за чотирирівневою системою класифікації ризиків, яка дає змогу здійснювати комплексний скринінг та управління екологічними й соціальними ризиками під час реалізації проєктів і програм у рамках взаємодії з фондами, міжнародними фінансовими організаціями тощо за наявності в них окремих вимог Системи екологічного та соціального управління.

— Як клієнти сприймають нововведення банку? Чи доводиться вам окремо проводити просвітницьку роботу серед бізнесу?

— Ми ведемо активний діалог із нашими клієнтами, для нас надважливим є зворотний зв’язок. Наша ціль — стати для бізнесу не тільки фінансовим партнером, а й консультантом, який допомагає, а не лімітує, надає конструктивні пропозиції, а не каже просто: «Ні, не підходить», аналізує та знаходить рішення, а не відмовляє.

Наведу приклад одного з напрямів, у якому ми працюємо разом із клієнтами. Зараз ми бачимо, що підприємства активно займаються підвищенням рівня безпеки праці. Безумовно, відповідні норми завжди існували та виконувались на всіх підприємствах. Але я впевнений, що ESG-стандарти допомагають іще більш ефективно систематизувати всі ці процеси, включно з веденням звітності, аналізом та висновками. Наші клієнти розуміють важливість цих нововведень і реалізують їх.

— Чи є вже конкретні ESG-продукти або ініціативи, які банк запустив у 2024 році? Як вони відповідають різним потребам клієнтів?

— Безумовно, такі продукти є. Наприклад, після впровадження в стратегію банку ESG-політик ми підписали договір гарантії з Фондом часткового гарантування кредитів у сільському господарстві.

Цей договір надає можливість клієнтам банку отримати доступне фінансування для розвитку власного сільськогосподарського комплексу. Відтепер невеликі агровиробники, які володіють земельним банком до 500 гектарів землі сільгосппризначення та прагнуть отримати кредити на розвиток сільськогосподарського виробництва, але не мають достатнього забезпечення, можуть скористатися гарантією Фонду. Ця гарантія покриває до 50% кредитної заборгованості. Для нас дуже важливо, що програма гарантування забезпечує підтримкою саме мікропідприємства. За отримані кредитні кошти фермерське господарство зможе придбати сільськогосподарські землі, техніку, обладнання для сільгоспвиробництва, а також використати на поповнення обігових коштів. ESG-принципи в дії.

— Як ви інтегруєте принципи соціальної відповідальності (КСВ) у свої ESG-ініціативи?

— КСВ — це важлива складова час­тина нашої ESG-стратегії. По-перше, ми докладаємо багато зусиль, щоб створити для своїх співробітників не просто робочі місця, а справжні місця сили: надаємо захист і підтримку не лише співробітникам, але й їхнім родинам, піклуємось про ментальне та фізичне здоров’я команди, підтримуємо колег, які боронять державу, тощо. Як результат, цього року ми отримали відзнаку за високі показники в індексі «Компанії, дружні до родини — 2023» проєкту Центру «Розвиток КСВ». Метою проєкту була оцінка зусиль компаній у створенні підтримувального середовища для співробітників.

Також цьогоріч ми доєдналися до Хартії з фінансової інклюзії та реінтеграції ветеранів, укладання якої ініціювали Національний банк України та ЄБРР. Ми є членом добровільного об’єднання роботодавців (підприємців), які ставлять за мету сприяння працевлаштуванню осіб з інвалід­ністю.

Наш банк разом із благодійними фондами, громадськими організаціями та співробітниками активно займається доброчинністю, корпоративним волонтерством, реалізацією екологічних та соціальних ініціатив. Основними напрямами є допомога медичним закладам, підтримка Збройних сил України, переселенців та українців, які проживають поряд із зонами бойових дій, реалізація проєктів із фінансової грамотності, еко­ініціативи тощо.

Наприклад, у липні наша команда своїми силами обладнала на Трухановому острові в Києві сквер для відпочинку містян, розташований вздовж стежки «Труханів трейл» неподалік траси та водного каналу. Труханів острів як частина річки Дніпро є важливим елементом природної, культурної та рекреаційної спадщини Києва. Відтепер кияни мають іще одне мальовниче місце на острові для відновлення сил та позитивної енергії, яка дуже потрібна всім українцям, особ­ливо зараз.

— Які основні виклики ви бачите на шляху впровадження ESG-принципів у банківській сфері України? Як ви їх долаєте?

— Головний виклик — це подальша адаптація міжнародних стандартів до українських реалій. Але ми рухаємося поступово, враховуючи локальні особливості та регуляторні вимоги. Власним прикладом ми впливаємо на менталітет бізнесу: активно працюємо над підвищенням обізнаності серед клієнтів та партнерів, надаємо їм консультації з впровадження ESG-принципів.

Упевнений, що ми всі маємо досягти того рівня розвитку бізнес-­середовища, який є в цивілізованому світі. Водночас дуже важливою для нас усіх є допомога від донорів у системному впровадженні ESG-стандартів. Не варто нехтувати можливостями, які нам надають. Треба корис­туватися найкращими практиками і системно працювати в ESG-напрямі.

Як зазначає НБУ, імплементація принципів сталого розвитку фінансовим сектором України — без­альтернативний шлях. Поступово впроваджуючи ESG-стандарти, ми маємо наздогнати європейських колег, імплементувати всі вимоги і підготувати всі необхідні внутрішні процедури, щоб надалі бути «на одній сторінці».